недјеља, 19. октобар 2008.

U Prijedoru epidemija žutice


U Prijedoru je u petak proglašena epidemija zarazne žutice. Od ove bolesti oboljela su tri djeteta, starosti tri, šest i sedam godina, te jedna odrasla osoba.
Svi zaraženi Prijedorčani smješteni su u Klinici za infektivne bolesti Kliničkog centra Banja Luka.
- Kod svih pacijenata potvrđena je žutica tipa A, odnosno fekooralna infekcija, koja se prenosi zagađenom vodom, hranom ili prljavim rukama - kazala je za "Fokus" dr Gordana Marčeta iz banjolučke Klinike za infektivne bolesti.
U Institutu za zaštitu zdravlja RS potvrdili su da osim Prijedora ni u jednoj drugoj opštini RS do sada nisu evidentirani pacijenti zaraženi od zarazne žutice A tipa, te da građani Srpske nemaju razloga za strah.
Milica Otković, epidemilog prijedorskog Doma zdravlja, takođe, uvjerava da je Higijensko-epidemiološka služba ove zdravstvene ustanove preduzela neophodne mjere kako bi spriječila dalje širenje zarazne žutice u Prijedoru.
Podsjeća da je troje zaražene djece iz iste porodice, dok je zaražena odrasla osoba radno aktivna, te nema nikakve veze s prijedorskom porodicom u kojoj se prvo pojavila žutica.
- Nema razloga za paniku u gradu, jer je riječ o porodičnoj epidemiji u koju je virus hepatitisa A, najvjerovatnije, importovan, odnosno donesen sa područja gdje ima zarazne žutice. Mogući izvor zaraze sigurno nije voda iz gradskog vodovoda - kazala je Otkovićeva, te podsjetila da se pomenuta bolest dobija direktnim kontaktom, preko prljavih ruku i fekalno-oralnim putem, što znači neredovnim pranjem ruku nakon korištenja toaleta, pripremanja hrane i slično.
Otkovićeva smatra da bi se zarazna žutica, ako bude novih slučajeva, mogla pojaviti samo u okviru porodice u kojoj su već evidentirani zaraženi članovi.
Djeca oboljela od zarazne žutice predškolskog su uzrasta, a s obzirom da se radi o višečlanoj porodici iz prijedorskog naselja Hambarine, školska djeca jedan period neće pohađati nastavu.
- Djeca lakše podnose bolest, a proces ozdravljena traje između četiri i osam nedjelja. Uz njegu kod kuće, nakon bolničkog liječenja, zarazna žutica na djeci ne ostavlja posljedice, dok kod starijih može doći do oštećenja jetre i njenih funkcija - navodi Milica Otković, epidemiolog, te podsjeća da više od 15 godina u Prijedoru nije zabilježena zarazna žutica.

Нема коментара: