субота, 11. октобар 2008.

Porez i veru menja


GRADIŠKA - Bez obzira na to što redovno daje priloge i na druge načine pomaže Katoličku crkvu, ali i ostale verske zajednice, prevoznik Anton Gubić iz Bok Jankovca kod Gradiške, koji povremeno živi u Feldbahu kod Graca u Austriji, obavezan je da plaća i crkveni porez u ovoj zemlji u koju je otišao 1994.

Gubić kaže da mu je Austrija pružila utočište i pomoć i da o ovoj državi može govoriti u najlepšem svetlu, ali mu se ne dopada način na koji se tretira slobodna volja u odnosu na crkvu. „Uvek sam davao svim verskim konfesijama, pa i Katoličkoj crkvi, i ovde i u Austriji, ali sam revoltiran zbog ultimatuma po kojem smo cela moja porodica i ja - supruga Smilja, sin Vladimir i kćerka Irena - obavezni da od plate svakog meseca odvajamo za crkvu. Svi smo pozvani da se hitno javimo u opštinsku službu u Feldbahu kako bismo dali podatke o platama ili će nam u protivnom sami odrediti iznos ove obaveze“, kaže Gubić, koji inače nije državljanin Austrije. On napominje da i mnogo njegovih prijatelja islamske ili pravoslavne vere takođe moraju da plaćaju crkveni porez u Austriji.
Načelnik Odeljenja za saradnju s verskim zajednicama u Sekretarijatu vera RS Dušan Antelj kaže da mu je ova pojava poznata i da su mu se obraćali mnogi državljani BiH koji žive u Austriji. „Tačno je da se u toj zemlji plaća crkveni porez, što je nespojivo s proklamovanim demokratskim slobodama i razdvojenosti crkve i države. Apsurdno je da se ta obaveza odnosi na sve, pa i na građane koji ne pripadaju većinskoj katoličkoj crkvi u toj zemlji“, rekao je Antelj. Sveštenik Mirko Milisavić, gradiški namesnik Srpske pravoslavne crkve, takođe zna za ovaj porez kroz zahteve vernika koji privremeno žive u Austriji. „Oni traže potvrde da su pripadnici pravoslavne zajednice i da su izmirili obaveze prema našoj crkvi kako bi se u Austriji oslobodili poreza koji je, kako su mi rekli, od tri do pet odsto. Moj komentar je vrlo praktičan i mogu samo reći da je Austrija izgradila zakonske mehanizme za materijalnu podršku svojoj crkvi, što mi nažalost nismo, a sumnjam da plaćaju baš svi, osim onih koji ne dokažu da nisu katolici“, rekao je Milisavić.
Župnik župe Svetog Roka u Gradiški Pero Čolić nije iznenađen ovom obavezom niti našim pitanjem. „Svi koji rade i zarađuju u Austriji, bez obzira na to ko su i odakle, treba da plaćaju crkveni porez jer caru uvek pripada carevo! Nikoga ne oslobađa činjenica što ovde pomaže crkvi jer je ta pomoć periodična i retka, a tamo je obavezna i redovna, svakog meseca. Davanje je određeno zakonom, a on se mora poštovati“, rekao je Čo­lić. On tvrdi da su mnogi zbog ovog poreza čak istupili iz katoličke zajednice, ali im je to onemogućilo venčanja, krštenja i svaki pristup crkvi. Karakteristično je, rekao nam je sveštenik Milisavić, da su se i pojedini Srbi zbog različitih okolnosti predstavili u ino­stranstvu kao katolici, pa su do­šli na udar ovog poreza ko­jeg se više ne mogu osloboditi.

Нема коментара: