сриједа, 15. октобар 2008.

Remont nije završen, ruska nafta daleko


BANJALUKA - Početak proizvodnje u Rafineriji nafte u Brodu još je neizvestan. Nije završen ni remont stare linije, niti je u Rafineriju stigla nafta za preradu. Zvanične informacije o ovim detaljima niko nije mogao saopštiti - direktor Rafinerije Aleksandar Litvinjenko naredio da niko ne sme razgovarati sa novinarima, osim njega, a Litvninjenko je - van BiH.

Predsednik Udruženja naftnih distributera RS Vukašin Vojinović tvrdi da proizvodnja Rafinerija nafte u Brodu neće početi ni do kraja godine.
„Ponavljam svoje ranije obećanje - ako u 2008. dobijemo gorivo proizvedeno u Rafineriji, ja ću sam donirati cisternu lož-ulja Zavodu za distrofičare u Banjaluci“, poručuje Vojinović.
On kaže da su dosadašnje najave vlasti i rukovodstva Rafinerije bile „čiste predizborne laži u koje su mnogi poverovali“. „Bavim se ovim poslom godinama i znam toliko da mogu reći da proizvodnja u Rafineriji neće početi tako brzo, iako bi svi to želeli jer je to od interesa za RS, BiH i regiju“, navodi Vojinović.
On dodaje da je uvoznicima u RS žao što im Vlada pre osam godina nije dozvolila da oni postanu vlasnici Rafinerije nafte, „jer bi sada naftna industrija bila strateška privredna grana Srpske“.
Po poslednjim zvaničnim informacijama saopštenim tri dana pre lokalnih izbora, Rafinerija nafte trebalo je da tehnički bude spremna za proizvodnju 15. oktobra. Međutim, remont stare linije u Rafineriji, u kojoj bi trebalo da bude prerađeno oko 85 odsto potreba za derivatima u BiH još nije okončan.
Sindikat Rafinerije za sada nema zamerki jer, kako kažu, radnici redovno primaju plate, što im je najbitnije.
Ministar privrede, energetike i rudarstva RS Slobodan Puhalac prekjuče je samo kratko rekao kako bi „proizvodnja u Rafineriji, po njegovim informacijama, trebalo da počne krajem meseca“.
U ugovoru Vlade RS i ruske kompanije „Zarubežnjeft“ nije precizirano koji je krajnji rok u kom bi novi vlasnik morao da pokrene proizvodnju u Rafineriji. Prošle godine u decembru nevladina organizacija „Transparensi internešenel BiH“ je, nakon analize privatizacionog ugovora, saopštila kako postoji mogućnost da se početak rada stare linije može otezati u nedogled. Tek pošto prodavac ispuni sve svoje obaveze, kupac se obavezao da će započeti rekonstrukciju, s tim da se kupac obavezuje da će pustiti u pogon staru liniju u roku od šest meseci od datuma prenosa vlasništva. Ako pak dođe do neispunjavanja obaveza, strane će se dogovoriti da nakon pregovora potpišu saglasnost o produženju rokova obaveza kupca.

Нема коментара: