сриједа, 26. новембар 2008.

Pokušao opljačkati bivše poslodavce

GRADIŠKA - Pripadnici CJB Banjaluka uhapsili su juče Igora Bajića (23) iz Gradiške, osumnjičenog za pokušaj pljačke skladišta supermarketa "Intereks" u Gradišci.

Pokušao opljačkati bivše poslodavce

Bajić, koji je ranije bio zaposlen u "Intereksu", u nedjelju oko 21 čas upao je u skladište svoje bivše firme kako bi ga opljačkao.

Međutim, pljačku je spriječio M.I., radnik obezbjeđenja firme "Alarm vest", koja obezbjeđuje supermarket.

Maja Đaković-Vidović, portparol banjalučkog Okružnog tužilaštva, izjavila je juče da je dežurni tužilac donio odluku da Bajić nakon saslušanja u policiji bude puđten na slobodu.

"Nezavisne" iz izvora bliskih istrazi saznaju da je Bajić maskiran fantomkom u nedjelju oko 21 čas preskočio zaštitnu ogradu i ušao u skladište svoje bivše firme.

Zahvaljujući sigurnosnim kamerama upad maskiranog razbojnika primijetio je M.I., dežurni radnik obezbjeđenja. Rizikujući vlastiti život, M.I. se uputio prema skladištu.

Kada je došao u skladište, M.I. u prvi momenat nije vidio nikoga, da bi nekoliko sekundi kasnije osjetio vrh pištolja na svojim grudima.

Radnik obezbjeđenja je odmah udario Bajića po ruci i izbio mu pištolj.

U grčevitoj borbi između razbojnika i čuvara koja je uslijedila, M.I. je prvi uspio da se oslobodi i repetira svoj pištolj u razbojnika.

Nakon što je zapovijedio Bajiću da ne mrda, razbojnik se prepao i molio M.I. da ga pusti jer, kako je rekao, "mora bježati".

Bajić je u jednom trenutku skinuo fantomku i otkrio svoj identitet pripadniku obezbjeđenja, nakon čega mu je uspio i pobjeći.

Tužilaštvo smatra da su dokazi nepobitni

BANJALUKA - Branko Mitrović, banjalučki tužilac, zatražio je juče od Sudskog vijeća banjalučkog Okružnog suda da Milu (49) i Nikicu (59) Zgonjanin proglasi krivima za ratni zločin počinjen 1992. godine u Blagaj Rijeci, te da ih kazni u skladu sa zakonom.

Tužilaštvo smatra da su dokazi nepobitni

Mitrović je u završnoj riječi naveo da je banjalučko tužilaštvo tokom sudskog postupka u potpunosti dokazalo da su Zgonjaninovi zajedno sa Milankom Vujanovićem, koji je još ranije osuđen na 20 godina robije, učestvovali u ubistvima Aziza Huzeirovića, Arifa i Safete Memić, te Mine Halilović.

Stravičan zločin u Blagaj Rijeci dogodio se 19. i 20. oktobra, a tijela Mine Halilović i Safete Memić bila su, kako se navodi u optužnici, vezana žicom i polivena benzinom.

Mitrović se posebno osvrnuo na svjedočenje Bakire Memić, ključnog svjedoka banjalučkog tužilaštva.

"Memićeva je izjavila da je pred kućom u kojoj su ubijeni Arif i Safeta Memić i Mina Halilović vidjela Zgonjaninove. Iskaz Memićeve je nedvosmislen i iskren i treba joj vjerovati", zaključio je Mitrović.

Predrag Radulović, advokat Nikice Zgonjanina, kazao je da je ključni svjedok Tužilaštva Memićeva, slabovidna osoba kojoj je za normalan život neophodna pomoć drugog lica.

Presuda optuženima biće objavljena danas.

Za „kalašnjikov“ 100, za „zolju“ 150 maraka


BANJALUKA - Nedavno ubistvo dečaka D.P. (13), kojeg je u porodičnoj kući u gradiškom naselju Brestovčina ubio tri godine mlađi brat B.P., raketni napadi u Lončarima i okolini Doboja, eksplozija ručne bombe u zgradi usled koje je povređen radnik banjalučke “Toplane” Miodrag Malčić (48), ponovo su otvorile pitanja u vezi sa nelegalnim oružjem, zaostalim iz proteklog rata.

Prema statistikama, BiH se nalazi na vrhu lestvice po broju međusobnih ubistava maloletnika koji su usmrćeni nelegalnim oružjem, a podaci govore da u zemlji sa nepuna četiri miliona stanovnika oko 800.000 ljudi poseduje različito naoružanje. To u proseku znači davatreno oružje ima svaki peti čovek.
Prema istraživanjima, oko pola miliona dugih ili kratkih cevi je nelegalno u posedu „vlasnika“, a radi se uglavnom o naoružanju zaostalom iz proteklog rata. Upravo zbog velikog broja nelegalnog oružja u BiH je poslednjih nekoliko godina znatno povećana i stopa krivičnih dela u kojima se koristi vatreno oružje. Balistički stručnjaci u MUP RS smatraju da je jedina prevencija - otkup.
„Kad bi se zakonom ozvaničilo da će čovek koji preda automatsku pušku dobiti 100 KM, za bombu 50, a za zolju recimo 150 KM, verovatno bi se i broj zaostalog naoružanja u većoj meri smanjio“, kaže jedan od stručnjaka u MUP RS. On se pita da li je 100, 200 ili 300 KM puno u odnosu na jedan ljudski život i da li je krajnje vreme da se nadležni ozbiljno pozabave ovim problemom koji skoro svakodnevno odnosi živote.
Direktor Centra za bezbednosno-sociološka i kriminološka istraživanja Duško Vejnović kaže da ideja o otkupu zaostalog naoružanja, koja bi bila sprovedena kroz zakonske okvire u svakom slučaju ne može biti loša.
“Kad se priča o otkupu koji bi bio regulisan zakonom treba imati u vidu i ekonomsku strategiju, ali bi na ovaj način problem zaostalog naoružanja u svakom slučaju bi bio u znatnoj meri rešen”, objasnio je Vejnović.

Od 1. januara štrajk i blokada saobraćaja


BANJALUKA – Prevoznici u RS nameravaju da od 1. januara obustave prevoz putnika ako im nadležni iz ministarstava finansija, trgovine i turizma RS i Poreske uprave RS do tada ne objasne kako da obave fiskalizaciju. Ogorčeni su jer već tri meseca od nadležnih traže uputstva kako da obave fiskalizaciju, ali do sada nisu dobili nikakav odgovor.

Mada su bili pozvani, na sastanak svih prevoznika u RS, koji je juče održan u Privrednoj komori Banjaluka, ponovo nije došao niko od nadležnih iz Ministarstva finansija RS, kako bi prevoznicima objasnili tehničke mogućnosti postavljanja fiskalnih kasa u autobuse. Zbog toga je odlučeno da prevoznici formiraju radnu grupu od stručnjaka iz oblasti prevoza putnika i predstavnika Ministarstva finansija RS, Ministarstva trgovine i turizma RS, Poreske uprave RS i proizvođača kasa, koji bi trebalo da reše sve nedoumice i nejasnoće koje prevoznici imaju.
Predsednik Udruženja saobraćaja i veza RS i generalni direktor «Centrotransa» iz Istočnog Sarajeva Momčilo Sladoje kaže da je problem to što nije vođeno računa o tome da je u autobusima često različita temperatura i da udari tokom vožnje zbog neravnina puta mogu da utiču na rad kase.
«Ne znamo ni kako ćemo rešiti problem na međunarodnim linijama jer tada karte naplaćujemo u više valuta i obiđemo čitavu Evropu, a fiskalna kasa podržava samo jednu valutu. Osim toga, međunarodni saobraćaj je tako organizovan da dva prevoznika iz dve države zajedno ostvaruju prihode i ne znamo kako ćemo deliti zaradu, pošto se prihodi dele po principu pređenih kilometra, a ne naplaćenih karata», dodaje Sladoje.
Jedan od najvećih problema je i prodaja karata na autobuskim stanicama jer se karte prodaju u ime prevoznika koji dolaze na stanicu.
«Štampači računa su namenjeni za samo jednog prevoznika pa bismo, recimo u Banjaluci, morali da imamo više od 40 štampača jer toliko prevoznika dolazi na banjalučku stanicu», kaže Sladoje.
On dodaje da prevoznici podržavaju suzbijanje sive ekonomije i podržavaju fiskalizaciju, ali od nadležnih samo traže uputstva kako da ispune zakonske obaveze.
«Nijedna zemlja do sada nije primenila fiskalnu kasu u autobusu i zbog toga je naš strah opravdan. Sve primedbe smo dostavili nadležnim i ako ne dobijemo objašnjenja spremni smo da zaustavimo svih 1.000 autobusa koliko ih ima u RS», naglašava Sladoje.

субота, 8. новембар 2008.

Mladić poginuo vraćajući se sa slave


PRIJEDOR - Dražen Matijević (19) iz sela Cikote, kod Prijedora, je poginuo, dok su teške tjelesne povrede zadobili Gojko Gojić (21) i Boško Gvero (20), obojica iz Prijedora, u teškoj saobraćajnoj nesreći, koja se dogodila juče u jedan sat i 30 minuta iza ponoći na magistralnom putu Prijedor - Novi Grad/Bosanski Novi.

Prema informacijama iz Saobraćajne policije i nadležnog tužilaštva, do nesreće je došlo kada je automobil mercedes, kojim je upravljao Gojko Gojić, krećući se iz pravca Omarske prema Novom Gradu/Bosanskom Novom, u jednom trenutku skrenuo sa puta i sa desne strane van kolovozne trake svom silinom udario u stub ulične rasvjete.

"Od jačine udara automobil je oborio stub ulične rasvjete, da bi se potom zarotirao i zadnjim krajem udario u metalnu ogradu bivšeg prijedorskog preduzeća 'Snabdjevač', gdje se i zapalio. Uz policiju, na mjestu udesa odmah nakon dojave o tragičnoj nesreći pojavili su se i vatrogasci, koji su ugasili požar u automobilu iz kojeg su izvučeni unesrećeni. Na licu mjesta poginuo je devetnaestogodišnji mladić D.M., koji se u trenutku nesreće nalazio na zadnjem sjedalu iza vozača. Njegovo tijelo koje je zahvatila vatra bilo je poluugljenisano", kazao je Vukašin Kondić, dežurni tužilac.

Kako saznajemo, vozač mercedesa Gojko Gojić, koji je zadobio teške tjelesne povrede, nalazi se van životne opasnosti i smješten je na Odjel ortopedije u prijedorskoj bolnici.

Drugi povrijeđeni mladić Boško Gvero, koji se u trenutku nesreće nalazio na mjestu suvozača, prebačen je u Klinički centar Banjaluka.

Prema riječima Tamare Radlović, portparola Kliničkog centra Banjaluka, povrijeđeni mladić nalazi se na Klinici za traumatologiju i ortopediju.

"Njegovo zdravstveno stanje je stabilno, a u nesreći je zadobio iščašenje kuka i prelom čašice", kazala je Radlovićeva.

Nezvanično saznajemo da je uzrok nesreće brzina neprilagođena uslovima na putu. Mladići su, prema nepotvrđenim informacijama, sinoć do kasno u noć bili u jednoj od diskoteka u Omarskoj, kod Prijedora, gdje su sa društvom proslavljali slavu Svetog Luku. Na putu kući doživjeli su saobraćajku.

Dežurni tužilac Vukašin Kondić naredio je obdukciju, dok će se nad potpuno uništenim automobilom biti izvršeno i vještačenje o tehničkoj ispravnosti.

Popili piće sa starcem, pa ga opljačkali

BANJALUKA - F.P. (70) iz Potkozarja prijavio je lokalnoj policijskoj stanici da su ga opljačkala dvojica nepoznatih razbojnika, saopšteno je juče iz policije.

F.B. je u prijavi naveo da je sa dvojicom razbojnika prvo popio piće, nakon čega je dobio udarac u glavu i onesvijestio se.

Kada je došao sebi, F.B. je, kako je naveo u prijavi, primijetio da mu nedostaje novčanik u kojem je bilo 400 kuna, mobilni telefon, lični dokumenti, kao i 20 kilograma kobasica koje je imao uz sebe. O razbojništvu je obaviješten dežurni tužilac.

Bombašu iz Srpca deset godina robije


BANJALUKA - Zoran Safin (47) iz Kobaša, kod Srpca, osuđen je juče na 10 godina i dva mjeseca zatvora zbog ubistva sugrađanina Esada Alića (36).

Presudu je izreklo Sudsko vijeće banjalučkog Okružnog suda i to nakon što su optuženi Safin i njegov advokat Branko Gudalo dogovorili sa banjalučkim tužilaštvom sporazum o priznanju krivice.

Safin je, naime, u potpunosti priznao da je 10. septembra ove godine u lokalu "Truba" u Kobašu oko 21.30 bacio bombu na četvoročlanu porodicu Ros, odnosno na Asima Rosa (36), njegovu suprugu Mihretu (45), te devetogodišnju kćerku Š.R. i sedmogodišnjeg sina M.R.

Kada je shvatio njegovu namjeru, Alić je pokušao da spasi svoje prijatelje, porodicu Ros, i šutnuo bombu, ali je ona eksplodirala na metar od njega i usmrtila ga.

Povod za bombaški napad optuženog bili su "neraščišćeni" računi s porodicom Ros iz Kobaša, kod Srpca.

Iako je lokalna policija u više navrata upozoravana da Safin prijeti porodici Ros, nisu intervenisali.

Safinov motiv je, kako se pretpostavlja, dalji rođak Rosovih, izvjesni Avdo, koji je odležao godinu dana u zatvoru zbog silovanja maloljetne kćerke osuđenog.

Safin je, kako se navodilo u optužnici, nekoliko trenutaka prije tragedije pozvao svog maloljetnog sina i naredio mu da iz kuće donese ručnu bombu.

Želimir Lepir, predsjednik Sudskog vijeća, naveo je u obrazloženju presude da je optuženi Safin dobrovoljno i svjesno priznao krivicu.

"Priznanje optuženog doprinijelo je bržem postupku, ali i smanjenju troškova suđenja. Sud je cijenio i činjenicu da je optuženi siromašan, te da je otac četvoro maloljetne djece", kazao je Lepir, dodavši kako je optuženi oslobođen svih troškova suđenja.

Zoranu Safinu je ujedno produžen pritvor do upućivanja na izdržavanje višegodišnje robije.

S obzirom na to da je priznao krivicu, optuženi nema pravo da se žali na visinu izrečene kazne.


EU ukida OHR tokom 2009.


Zvaničnici Evropske unije predlažu zatvaranje kancelarije Visokog međunarodnog predstavnika za Bosnu i Hercegovinu (OHR) u 2009, kao i da njegova uloga bude prebačena na EU, objavio je Rojters.

Uoči sastanka ministara spoljnih poslova EU u Briselu narednog ponedeljka, Visoki predstavnik Unije za spoljnu politiku Havijer Solana i komesar za proširenje Oli Ren distribuirali su nacrt predloga o okončanju međunarodne kancelarije za BiH posle 13 godina postojanja.
"Status kvo je neodrživ i ostaće verovatno na snazi sve dok, i ukoliko međunarodna zajednica ne bude spremna da izmeni parametre svog prisustva, kao i svoj pristup", navedeno je u dokumentu od 31. oktobra u koji je britanska novinska agencija imala uvid.
"Uloga međunarodne zajednice ostaje ključna pošto ne postoje domaće snage koje deluju sposobno da reše status kvo i utiču na rukovodstvo zemlje da ostavi po strani svoje aktuelne sporove i zameni ih konsenzusom oko reformi vezanih za EU", navodi se u dokumentu

Zvaničnici iz Brisela su ocenili da je "jače angažovanje EU danas značajnije nego ikada ranije".
"EU treba da razmotri svoju ulogu u tranziciji od procesa koji je predvodila kancelarija visokog međunarodnog predstavnika ka pojačanom angažmanu Unije", ističe se u dokumentu EU.
Prema Rojtersu, jedan neimenovani strani diplomata u Sarajevu rekao je da se razmatra mogućnost da specijalnom predstavniku EU bude dat deo ovlašćenja Visokog predstavnika, ali samo u specijalnim prilikama.
"Ukoliko bi , na primer, došlo do raspada zemlje, neko će imati ovlašćenja i mandat da to zaustavi", dodao je taj diplomata.

Rojters navodi da je drugo pitanje o kojem se raspravlja u međunarodnoj zajednici, sudbina mirovnih snaga koje su preostale u BiH. Sada se u BiH nalazi oko 2.500 vojnika Eufor, nasuprot 60.000 pripadnika NATO raspoređenih po okončanju rata u bivšoj jugoslovenskoj republici od 1992. do 1995.
Prema Rojtersu, Francuska, sadašnji predsedavajući EU zagovara okončanje Eufora, ali bi druge zemlje želele da misija d zatvaranja OHR, ili čak i posle toga kako pomogla očuvanju krhke stabilnosti u BiH.

Nehotice ubio brata iz puške

GRADIŠKA - U kući Mile Pavića (37), iz mesta Brestovčina kod Gradiške, u četvrtak po podne dogodila se velika tragedija kada je njegov mlađi sin B. P. (10) hicem iz poluautomatske puške nehotično ubio tri godine starijeg brata D. P.

Baka dvojice dečaka Stajka jedina je juče smogla snage da kaže nekoliko reči. Ona je u trenutku nesreće bila u dnevnom boravku i prva stigla u sobu u kojoj se dogodila tragedija.
- Moj unuk D. je došao iz škole, seo, ručao, porazgovarao sa mnom i onda s bratom otišao u sobu. Posle samo nekoliko minuta začuo se pucanj. Utrčala sam unutra i videla stravičan prizor... ležao je u lokvi krvi - kroz suze priča Stajka, dok se u dvorištu okupljaju srodnici i komšije da izjave saučešće.
Banjalučka policija i tužilaštvo juče su potvrdili da je uviđajem utvrđeno da se radi o ubistvu iz nehata.
- Razgovorom sa maloletnim B. P., u prisustvu njegovog oca, utvrđeno je da je on u momentu kada je njegov brat D. P. izlazio iz prostorije, ne znajući da je u cevi metak, pušku okrenuo ka vratima i ispalio hitac kojim je usmrtio brata - rekli su juče u CJB Banjaluka. Nakon uviđaja, dežurni tužilac naredio je obdukciju.
Dok policija i tužilaštvo nastavljaju istragu o okolnostima tragedija, Gojko Kovačević, čije je imanje u blizini kuće Pavića, kaže da su svi i dalje u šoku, a malo ko u naselju može poverovati da se tragedija dogodila.
Komšinica Mirjana Rapić u neverici priča o dečacima.
- To su dobra deca, igrali su se često sa mojim unucima, vredni su, pošteni. Ovo je velika opomena za sve koji imaju oružje a ne čuvaju ga od dece - navodi Mirjana.
Branka i Rade Barać, tetka i teča pokojnog dečaka, među prvima su došli u kuću Pavića.
- Moj brat Mile je tog dana bio na pijaci, a prethodno je i mamu vozio lekaru. Kako se ovo moglo dogoditi i šta je presudilo, ne znamo - priča Branka.
Meštani Brestovčine kažu da su dečaci živeli sa bakom i ocem, koji se razveo sa suprugom Radom. Školski drugovi stradalog D. P. iz OŠ „Vaso Čubrilović” u Gradiški kažu da je dečak mnogo patio za majkom.
- Išao je sa nama u razred od šestog, bio je veseo, voleo je da se druži i igra, otkrivao nam je i svoje tajne. Pričao je kako bi voleo kada bi mama živela s njim i bratom i da mu je ponekad teško. Tog dana bio je na nastavi i zajedno smo se smejali na odmoru. Uveče smo saznali za tragediju - kažu njegovi vršnjaci iz VIII-3.