уторак, 30. септембар 2008.

U fabriku biodizela uloženo 30 miliona dolara


SRBAC - U Sitnešima kod Srpca juče je otvorena fabrika "Sistem ekologika" u koju je američka firma "Bestic" uložila 30 miliona dolara.
Svečanim presijecanjem vrpce fabriku su u rad pustili Rajko Kuzmanović, predsjednik RS, i Milorad Dodik, premijer RS.
Biljana Kokanović, direktorica fabrike, istakla je da će se u fabrici u narednom periodu odvijati proizvodnja kapaciteta 100 tona biodizela dnevno, te da će biti zaposleno 20 radnika.
"Za sada će sirovina biti uvožena iz inostranstva, a radiće se na reciklaži korištenih biljnih ulja i masti. Kada budemo dogradili kapacitete za skladištenje i cijeđenje ulja iz uljane repice, fabrika će ići na ugovaranje proizvodnje s ratarima iz RS i BiH", navela je Kokanovićeva, dodavši kako ugovore sa domaćim ratarima očekuje već od iduće godine.
Milorad Dodik, premijer RS, nazvao je otvaranje fabrike biodizela u Srpcu pionirskim poduhvatom, ne samo za RS, već i za BiH.
"Kada sam u februaru prošle godine ovdje položio kamen temeljac svi su bili sumnjičavi da će biti sagrađena fabrika američkim kapitalom. Za RS je ovo važna referenca u smislu da se u svijetu možemo predstaviti kao sredina za siguran plasman inostranog kapitala", rekao je Dodik, dodavši da će Vlada RS i ubuduće snažno podržavati slične projekte.
Rajko Kuzmanović, predsjednik RS, kazao je da će pogon fabrike biodizela u Srpcu služiti kao primjer "koji će nam otvoriti vrata do pristupnih fondova". "Na još bržem ekonomskom razvoju RS imamo povremenih smetnji koje stižu iz Sarajeva, no one su ipak marginalne prirode, jer je ekonomija moćnija i ona će pobijediti", rekao je predsjednik Kuzmanović.
U ime lokalne zajednice na izgradnji ove fabrike zahvalio je načelnik opštine Mirko Kojić i dodao da je ovo treća fabrika koja je otvorena u opštini Srbac uz pomoć inostranog kapitala.
Svečanosti su prisustvovali Slobodan Puhalac, ministar za privredu, energetiku i razvoj RS, i Proko Dragosavljević, entitetski ministar za porodicu, omladinu i sport.

Mlada umrla na svadbi


BRATUNAC - Dvadesetčetvorogodišnja Ivana Blagojević iz naselja Pogradac, kod Bratunca, umrla je preksinoć na svojoj svadbi, samo dvadesetak minuta nakon vjenčanja sa Dragom Blagojevićem, takođe iz Bratunca.
Tragedija, koju ne pamte ni najstariji stanovnici ovog gradića u srednjem Podrinju, desila se u svečanoj sali bivšeg preduzeća "Kartonaža", u kojoj su porodice Blagojević i Prokić organizovale svadbeno veselje.
Očevici kažu da je nesrećnoj mladi pozlilo na podijumu za igru, u trenutku kad su krenuli prvi taktovi pjesme "Najljepša mlada u selu".
Za samo nekoliko sekundi veselje se pretvorilo u dramu. Nesrećnu Ivanu odvezli su u Dom zdravlja, gdje su u Hitnoj službi bezuspješno pokušavali da je vrate u život.
"Ivana je dovezena oko 18.30. Nije pokazivala znake života. Pružili smo joj adekvatnu pomoć, pokušali reanimaciju, ali sve je ostalo bez uspjeha, potvrdila je dežurni ljekar Danka Stjepanović.
Porodica je, prema njenim riječima, odbila obdukciju, tako da je uzrok Ivanine smrti nepoznat.
Ivana je bila četvrto od petoro djece Milene i Radenka Prokića. Svih petoro su iškolovali, a kćerke Draganu, Snežanu i Dragicu srećno udomili. Vjerovali su da će i najmlađa Ivana srećno proživjeti sa svojim izabranikom Dragom, o kojem Bratunčani imaju samo riječi hvale.
"Zabavljali su se tri godine. Mnogo su se voljeli. Kad je Drago završio elektrotehnički fakultet i zaposlio se u Bratuncu, odlučili su da svoju vezu krunišu brakom", kaže uplakana komšinica Prokićevih Zorica Pavlović, dodajući da je Ivana bila uzorna djevojka, te da se nakon udaje starijih sestara mnogo vezala za brata Tomislava, koji je najmlađe dijete i jedini sin ove nesrećne porodice.
U porodici Blagojević su zavladale tuga i nevjerica. Dragina majka Radojka i otac Slavko bili su prekjuče srećni do neba. Dočekali su da njihov sin završi fakultet, zaposli se i oženi djevojkom koju je mnogo volio. Ozarenih lica pratili su, s kumovima, rodbinom i prijateljima, vjenčanje svog sina u crkvi Uspenja presvete Bogorodice u Bratuncu. Odatle je kolona okićenih automobila krenula u svečanu salu, gdje je održano i svjetovno vjenčanje. Sreća se, kao kula od karata, srušila u trenutku kad su čuli strašnu vijet da je njihovo snaja Ivana umrla prije nego što je prešla prag kuće Blagojevića.
Ivana Blagojević sahranjena je juče na gradskom groblju u Bratuncu.

Naomi Kembel prelazi u pravoslavlje


Britanski supermodel Naomi Kembel spremna je da promeni veru kako bi mogla da se uda za svog izabranika, ruskog oligarha Vladimira Doronjina, prenosi Pravda.ru. Manekenka koju zovu "Crni panter" donela je ovu odluku zbog svog budućeg muža, jednog od najbogatijeg ljudi na svetu. Kako pišu ruske novine "Žiznj riports", promena vere bio je uslov njenog dečka.
Pitanje koju ce slavu da uzme?

Nožem ubio bivšu suprugu, gnusni zločin u Bratuncu


U nedelju, u tri časa iza ponoći u Radničkoj ulici broj devet, Glušac Darko (55) je nakon svađe sa bivšom suprugom Hošić Dragicom (50), sa kojom je odnedavno ponovo živeo, počinio ubistvo, nanevši Dragici nekoliko smrtnosnih uboda nožem. Potom je sam otišao u Stanicu javne bezbednosti Prijedor gde se prijavio i priznao ubistvo. Supružnici, koji su odnedavno ponovo živeli zajedno u kući u kojoj je Dragica privatno stanovala, bili su svima poznati po stalnim sukobima i svađama. Imaju i maloletnu kćerku, koja je smeštena u Dom za nezbrinutu decu u Banjaluci. Inače, oboje su poznati policiji i boravili su i u zatvoru zbog napada na policajce i rasturanja narkotika. Uviđaj je nakon ubistva obavio dežurni tužilac Ljubo Macanović uz prisustvo OKP SJB Prijedor, koji je naložio obdukciju. Portparol Tužilaštva Maja Đaković-Vidović potvrdila je da je počinilac ubistva Darko Glušac, te da se motivi ovog zločina još istražuju. Prva Dragičina komšinica Končar Mirjana je rekla da su Dragicu uvek tražili neki ljudi, te da nije bila loša kao komšinica. - Ona je do februara živela sa Hošić Elvedinom, dok ga porodica nije odvela u Finsku na lečenje od ovisnosti. Unazad dva meseca počeli smo viđati bivšeg muža da dolazi i boravi s njom u kući - kaže Mirjana i dodaje da je Dragica bila temperamentna osoba i da se često svađala s ljudima, ali da u noći ubistva nije ništa čula. Trenutno se radi na kompletiranju slučaja, nakon čega će Glušac biti sproveden nadležnom tužilaštvu. Na pijaci u centru Prijedora, u subotu ujutro, Vladimira Mršića, Prijedorčanina (1959), pogodio je u rame zalutali metak dok je s desetogodišnjom ćerkom obilazio tezge. - Osetio sam da me nešto jako udarilo u rame i bio sam ubeđen da je odnekud doleteo kamen, jer su neki radnici radili nešto na obližnjem objektu. U Službi hitne pomoći su ustanovili da sam ranjen od metka - priča Vladimir, koji je inače zaposlen u prijedorskom Vodovodu. On dodaje da će metak za sad ostati u ramenu, jer lekari kažu da je trenutno tako najbolje. - Mogu pomerati ruku i rame, i verovaću lekarima - ističe Vladimir koji je još uvek u šoku.

Od danas padaju cene


BANJALUKA – Izmenjena uredba Vlade RS o maržama u maloprodaji danas stupa na snagu objavljivanjem u Službenom glasniku RS. To znači da bi već od danas hleb, mleko, so, ulje, brašno, šećer, hrana za bebe, veštačka đubriva i pesticidi u trgovinama u Srpskoj trebalo da budu jeftiniji u proseku za deset odsto. Podsećamo, Vlada RS smanjila je u četvrtak marže u maloprodaji sa 20 na osam odsto na osnovu dogovora premijera RS sa trgovcima, mlinarima, pekarima, naftašima i sindikalcima. Na sastanku je bilo dogovoreno smanjenje marži na lekove, udžebenike i školski pribor, ali su već sledeći dan resorni ministri saopštili da je to „nemoguće“. Glavni republički trgovački inspektor Borka Surtov rekla je da će inspektori odmah, po stupanju na snagu izmenjene uredbe, kontrolisati da li trgovci poštuju utvrđenu maržu, odnosno da li su cene određenih proizvoda jeftinije. Ona dodaje da je tačno da bi osnovne životne namirinice, te veštačka đubriva i pesticidi u proseku trebalo da budu jeftiniji za deset odsto. Ako se ne bude poštovala izmenjena uredba, preduzeće će biti kažnjeno sa 7.000 KM, odgovorna osoba u firmi sa 1.800 KM, a preduzetnik sa 1.000 KM. Osim novčanih kazni, inspektori istovremeno nalažu i primenu uredbe. „Znam da su neke veletrgovine još krajem prošle sedmice počeli da se prilagođavaju izmenjenoj uredbi. U svakom slučaju, očekujemo da će svi ozbiljno shvatiti nižu maržu u maloprodaji, jer je krajnji cilj poboljšanje standarda građana i suzbijanje sive ekonomije“, navela je Surtova. Mnogi vlasnici benzinskih pumpi u RS ne poštuju preporuku svog Udruženja koje je već u nekoliko navrata apelovalo na usklađivanje cena goriva. Predsednik Udruženja vlasnika benzniskih pumpi RS Vojin Mitrović preporučio je da eurodizel košta 2,15, bezolovni 1,90 i super 1,95 KM, što je i ispoštovao na svojim pumpama. Međutim, cene goriva u banjalučkoj regiji su više - eurodizel košta 2,24-2,27 KM, bezolovni 2,12 KM i super 2,09 KM. U Brčkom je eurodizel najjeftiniji i u proseku košta 2,14 KM.

Uhapšeni radnici Centra za socijalni rad


BANJALUKA – Jedinica za posebne istrage MUP RS u saradnji sa Okružnim tužilaštvom Doboj juče je privela nekoliko volontera i radnika Centra za socijalni rad u Doboju zbog sumnje da nezakonito troše novac. Do kasnih popodnevnih časova u MUP RS samo je kratko potvrđeno da je akcija obavljena na osnovu prijave građana o „zloupotrebi novca u Centru za socijalni rad“. U Tužilaštvu nisu hteli da saopšte ni osnovne informacije o ovoj akciji. Goran Nešković, advokat jednog od uhapšenih, novinarima je prvo rekao da je u Centru za socijalni rad uhapšeno desetoro ljudi, da bi posle saopštio da je reč o 15 radnika Centra. Nešković nije želeo da otkrije čije je branilac. Istovremeno, na sednici Skupštine opštine načelnik Doboja Obren Petrović naveo je da je „privedeno 25 mladih građana Doboja“. Policija i tužioci nisu hteli da potvrde ni da demantuju informaciju da je akcija povezana sa navodnom kupovinom glasova aktivista SDS pred izbore u Doboju. Navodno su aktivisti SDS koji rade u Centru za socijalni rad u Doboju delili novac i drugu vrstu pomoći penzionerima i socijalno ugroženim kategorijama, ucenjujući ih da glasaju za SDS. Inače, optuživanja na relaciji SDS i SNSD oko kupovine glasova traje još od vanrednih predsedničkih izbora koji su održani prošle godine u decembru, a aktuelizovana je uoči lokalnih izbora. Podsetimo, prošle sedmice je Centralna izborna komisija BiH podnela Tužilaštvu BiH prijavu protiv dobojskog SNSD zbog sumnje da su aktivisti ove stranke počinili krivično delo zastrašivanja birača i povrede slobode opredelenja. Prijava je podneta na osnovu žalbe SDS u kojoj se navodi da aktivisti SNSD po Doboju delili letke u kojima se građanima upućuju pretnje da će završiti u zatvoru ako glasaju za aktuelnog načelnika i kandidata SDS Obrena Petrovića. Samo dan kasnije Centar za humanu politiku iz Doboja saopštio je da su Tužilaštvu BiH prijavljeni odgovorni iz CIK BiH zbog zloupotrebe položaja, lažnog prijavljivanja, primanja dara ili druge koristi. Prijava je usledila jer „iz CIK nisu prijavili odgovorne za izborne prevare na nekoliko biračkih mesta u Doboju na opštim izborima 2006“.

четвртак, 25. септембар 2008.

Jahorina ne želi stečaj u Autoprevozu

SRBAC - Predstavnici Društva za upravljanje investicionim fondovima "Jahorina konseko" iz Pala posjetili su preduzeće "Autoprevoz" iz Srpca u kojem imaju najveći vlasnički udio u namjeri da ga spase od pokretanja stečajnog postupka i likvidacije.
Direktor Društva Dušan Bogdanović, predsjednik Nadzornog odbora Momčilo Tepić i investicioini menadžer "Jahorine" Duško Šuka su sa direktorom i predstavnicima Sindikata "Autoprevoza" i Sindikata opštine Srbac razgovarali o trenutnom stanju u ovom kolektivu i iznalaženju rješenja za 12 radnika, koji su ostali bez posla prije osam godina. Direktor preduzeća Vlatko Mihajlović rekao je da "Autoprevoz" duguje po raznim osnovama oko 800.000 KM. On je dodao da to i nije prevelik iznos, jer bi se samo od prodaje zemljišta i radionice za tehnički pregled moglo dobiti oko 500.000 KM.
Predsjednik Sindikata Miroslav Ljubojević zatražio je donošenje odluke o stečaju preduzeća kako bi se radnicima mogao povezati staž i dio dugovanja naplatiti iz stečajne mase, ali je prevladalo mišljenje da se s konačnom odlukom sačeka do 15. oktobra. Do tada je zaključeno da se obavi konsultacije s kompanijom "Bobar" i drugim vlasnicima akcija u "Autoprevozu" i načelnikom opštine Srbac kako bi se sagladala mogućnost zbrinjavanja radnika.
Presjednik Nadzornog odbora Momčilo Tepić rekao je da, ukoliko se u tome ne uspije, moraće se ići na pokretanje stečajnog postupka ili likvidaciju firme.
"Jahorina konseko" u "Autoprevozu" ima 49,8 odsto akcija, "Bobar" 24,8 odsto, Fond PIO deset odsto, Fond za restituciju pet procenata, a ostatak od 10,4 odsto je u rukama malih akcionara.

Bokser usmrćen hicem u glavu


BANJALUKA - Željko Karan, vještak sudske medicine, izjavio je juče u banjalučkom Okružnom sudu da je u Slobodana Ilića iz Bijeljine koji je ubijen 2002. godine, ispucano osam hitaca, a da je smrtonosan bio onaj koji je žrtva zadobila u predjelu glave.
Karan je pojasnio da je jedan od hitaca Iliću presjekao i kičmenu moždinu, što je dovelo do oduzetosti donjih ekstremiteta kod žrtve.
Specijalno tužilaštvo RS za ubistvo Slobodana Ilića, zvanog Bokser iz Bijeljine tereti njegovog sugrađanina Jugoslava Erakovića zvanog Juco (34).
Eraković je optužen da je u dogovoru s još jednim nepoznatim licem, ubio Ilića 25. juna 2002. godine oko pola časa iza ponoći, na parkingu lokala "Aleksandar", u centru Bijeljine.
Motiv za ubistvo, kako stoji u optužnici, bila je bezobzirna osveta optuženog zbog ranijih sukoba sa žrtvom.
"Možemo pretpostaviti da je žrtvu, zbog teških povreda koje je zadobila nakon prvog rafala, ubica izvukao van vozila i ispalio u nju još jedan rafal", pojasnio je Karan i dodao da je Ilić bio u poluležećem položaju kada je zadobio smrtonosni hitac u glavu.
Karan je ujedno opisao način izvršenja ubistva i istakao da je ubica Iliću prišao s lijeve strane, dok je žrtva sjedila u svom autu.
"Prvi hitac Ilića je pogodio u ruku, a žrtva se zatim okrenula u desno nakon čega je zadobio prostrelne rane u predjelu leđa. Nakon ovoga ubica je najvjerovatnije prišao Iliću, izvukao ga iz auta i ispalio još nekoliko hitaca od kojih je jedan prošao kroz tjeme Ilićeve glave", pojasnio je Karan.
Milko Marić, balističar, naveo je da je prema Iliću ispaljeno ukupno 16 hitaca iz škorpiona s prigušivačem.
Radenko Vuković, vještak sudske medicine iz Beograda, koji je 25. juna 2002. godine, obavio obdukciju Ilićevog leša, naveo je da su svi hici koje je žrtva zadobila, osim onog u predjelu glave, ispaljeni u leđa.
Nastavak suđenja zakazan je za 3. oktobar za kada je najavljeno svjedočenje vještaka s Biološkog fakulteta u Beogradu.

Uskoro jeftiniji hljeb, mlijeko, ulje, lijekovi...


BANJALUKA - Vlada RS će na današnjoj sjednici smanjiti maržu sa 20 na osam odsto i to na osnovne životne namirnice, hranu za bebe, lijekove, školski pribor i udžbenike, čime će ovi proizvodi biti jeftiniji za više od 10 odsto.
Ovo je juče saopštio Milorad Dodik, premijer RS, nakon sastanka s predstavnicima Udruženja distributera nafte i naftnih derivata, Udruženja pekara i mlinarsko-prerađivačke proizvodnje, predstavnicima trgovine na veliko, kao i drugim distributerima u RS.
"Pojeftiniće hljeb, mlijeko, meso, ulje, šećer, so i biljne masti", kazao je Dodik.
Prema njegovim riječima, dogovor je postignut razumijevanjem svih strana koje su učestvovale na sastanku ali i zbog činjenice da je na svjetskom tržištu došlo do snižavanja i stabilizacije cijene nafte i nafnih derivata, te pšenice.
"Mi smo potpuno svjesni da globalno tržište od kojeg i mi zavisimo može vrlo brzo da reaguje i povisi cijene. Ali, u svakom slučaju, sigurni smo da je ova odluka o snižavanju cijena odgovorna, jer veoma je lako dizati, odnosno veoma teško spuštati cijene", kazao je Dodik.
On je dodao da su cijene nekih proizvoda već snižene, u prvom redu brašna, koje sada košta 0,63, a u aprilu je koštalo 0,79 KM, te nafte.
"Isto tako došlo je i do snizavanja cijene ulja u nekim trgovačkim lancima i to i za 20 odsto", kazao je Dodik.
On je dodao da veliki problem naročito u oblasti pekarske industrije i proizvodnje mesa predstavlja takozvano sivo tržište i da je na Vladi RS da riješi ovaj problem.
"Snižavanje cijena će uslijediti kroz nekoliko dana od objavljivanja uredbe, a na Tržišnoj inspekciji je da prati da li će to svi ispoštovati. Ovo će vratiti povjerenje potrošačima ali će smanjiti i stopu inflacije, koja je u RS u zadnjih nekoliko mjeseci dvocifrena", istakao je Dodik.
Vojin Mitrović, predsjednik Udruženja vlasnika benzinskih pumpi u RS, kazao je da su već u ponedjeljak širom RS korigovali cijene nafte i naftnih derivata, u prvom redu eurodizela, čija je cijena sa 2,59 u nekoliko sedmica spuštena na 2,15 KM.
"Apelujem na sve one vlasnike koji to već nisu da to čim prije učine", rekao je Mitrović.
Saša Trivić, predsjednik Odbora za pekarstvo pri Privrednoj komori RS, rekao je da bi zahvaljujući ovom dogovoru u narednih nekoliko dana trebalo da dođe do smanjenja cijene hljeba.
"Zavisno od toga kolika je marža bila u prodavnicama, doći će i do smanjenja cijena ali to bi trebalo da bude u prosjeku za 10 feninga", kazao je Trivić.
Ovu odluku Vlade RS podržali su i Savez sindikata RS i Pokret potrošača RS, ističući kako to veoma mnogo znači za sve građane RS i popravljanje njihovog standarda.

Ždrale osumnjičen za ubistvo Mauzera


BANJALUKA - Policiji RS dostavljeni su dokumenti potrebni za raspisivanje međunarodne poternice za Đorđem Ždralom (32), koji se sumnjiči za ubistvo Ljubiše Savića Mauzera, bivšeg načelnika Uprave policije RS i ratnog komandanta garde „Panteri“, potvrdio nam je načelnik Uprave kriminalističke policije u MUP RS Gojko Vasić, koji nije želeo iznositi više detalja. Prema saznanjima „EuroBlica“, iako je Sud BiH raspisao međunarodnu poternicu za Ždralom, koji važi za vođu jedne od kriminalnih grupa u Istočnom Sarajevu, policija nema dovoljno dokaza koji bi ga doveli u direktnu vezu sa Mauzerovim ubistvom pa zbog toga poternica nije raspisana ranije. Ovom poternicom po prvi put postoji zvanično osumnjičena osoba za Savićevo ubistvo 7. juna 2000. u centru Bijeljine, kad je izrešetan u svom džipu. Đorđe Ždrale u javnosti je postao poznat nakon sukoba sa svojim kumom Darkom Elezom, vođom suparnikče grupe iz Istočnog Sarajeva, čiji krvavi obračuni, prema policijskim verzijama, traju i danas. Podsetimo, hrvatska policija u maju ove godine privela je Ždralu, koji je iz „bezbednosnih razloga“ proteran u Crnu Goru. Nakon toga kružile su priče da je otišao u Australiju, Italiju, Nemačku, a po nekim verzijama viđen je i u Banjaluci. Načelnik Uprave kriminalističke policije MUP RS, Gojko Vasić rekao je juče da policija RS nema zvaničnih informacija o mestu gde se Ždrale trenutno nalazi.

Čuvar priznao krađu, ali sakrio milion maraka


BANJALUKA - Banjalučanin Radenko Stojanović Rađa (32), koji je optužen za krađu 1.073.000 KM iz trezora „Balkan investment banke“ u Banjaluci, juče je u Okružnom sudu priznao milionsku pljačku. Nakon čitanja optužnice na početku suđenja, Stojanović je pred sudskim većem rekao da u potpunosti priznaje sve što mu se stavlja na teret, a da mu je zbog svega jako žao. Optuženi je rekao da ukradeni novac nije prisvojio, ali da zbog lične i bezbednosti porodice ne može da otkrije gde se nalazi. - Časni sude, kad se sve ovo završi, spreman sam da počnem da vraćam ukradeni novac - rekao je Stojanović u sudnici. Sudsko veće, kojim predsedava sudija Daniela Milovanović, prihvatilo je Rađino priznanje, a izricanje presude zakazalo za danas. Podsetimo, novac iz trezora „Balkan investment banke“ ukraden je 25. maja ove godine, a Stojanović, koji je bio vođa smene u službi obezbeđenja banke, uhapšen je 29. juna u Sanskom Mostu na osnovu međunarodne Interpolove poternice. Prilikom hapšenja Rađa je ranjen u kuk, a nakon lečenja u prijedorskoj bolnici prebačen je u pritvor KPZ Tunjice. Za pomaganje u Stojanovićevom bekstvu posle krađe optužen je pripadnik MUP RS Ostoja Savić (36), protiv kojeg će se nakon Rađinog priznanja voditi odvojeni postupak.

Odlazak buntovnice srpskog glumišta


Beket je napisao Godoa u 47. godini, u potpunoj besparici, što znači - za mene još ima nade“, svojevremeno je izjavila Sonja Savić. Nažalost, te nade više nema. Crna vest da je preksinoć upravo u 47. godini preminula u svom stanu stavila je tačku i na karijeru i na kontroverze koje su ovu vrsnu glumicu pratile poslednjih deceniju i po. Umrla je mlada, ali je iza nje ostao filmski opus za respekt i mnoga ostvarenja se pamte upravo po njenim ulogama.

уторак, 23. септембар 2008.

RS međunarodno priznata


Austrijski diplomata i nekadašnji visoki predstavnik za BiH, Volfgang Petrič, ocijenio je da u BiH neće brzo doći do ustavnih promjena, kao i da RS ima međunarodno priznati status koji bi mogao biti izgubljen ako bi se izdvojila iz BiH i pridružila Srbiji
- RS je međunarodno priznata i to je za nju velika stvar. Ja sam siguran da u Beogradu tačno znaju šta bi značilo ako bi taj entitet pozvali da se priključi Srbiji - izjavio je Petrič na promociji knjige "Regionalna saradnja u Jugoistočnoj Evropi i šire", čiji je jedan od autora.
On je rekao da je premijer RS, Milorad Dodik, izuzetno oprezan da ne bi prešao određenu crtu, jer zna da može da izgubi više nego što je RS dobila.
Govoreći o ustavnim promjenama, Petrič je rekao da bi teoretski bilo idealno da se racionalizuje politički sistem BiH, posebno Federacije BiH, te ocijenio da je politički sistem RS samo napola racionalan.
- Moji prethodnici i ja nadograđivali smo BiH, pa smo izgradili nešto što liči na modernu evropsku državu - naveo je Petrič i dodao da je za BiH od Ustava važnija volja političara i naroda da sarađuju.
On je rekao da bi BiH savjetovao da okonča institucionalne reforme, istakavši da će one biti mrtvo slovo na papiru ako ljudi u BiH, gdje su politička elita i građansko društvo još slabi, ne budu voljni da provedu te reforme.
- Naš zadatak jeste to da tu posljednju multietničku državu na Balkanu dovedemo ka EU - naglasio je Petrič.
Funkcioner Ekonomske komisije Komiteta za Jugoistočnu Evropu UN, Goran Svilanović, smatra da u ovom trenutku svi u BiH treba da prihvate činjenicu da neće biti lako doći do ustavnih promjena i da, nasuprot tome, treba da počnu da rade na pridruživanju EU.
- BiH je veća i složenija tema nego što se misli, složenija i od Kosova. Veoma teško da će u narednih nekoliko mjeseci ili godina doći do ustavnih promjena. Ja bih preporučio da BiH počne pregovore s EU - rekao je Svilanović.
On je dodao da nije dobro da se u BiH razmišlja o ustavnim promjenama kao uslovu za pridruživanje EU.
Svilanović je ocijenio da je pitanje popisa važno i da ono ne može da bude zauvijek izbjegavano.

Litar supera 1,9 KM, dizela 2,15 maraka


Cijena naftnih derivata na benzinskim pumpama u Republici Srpskoj od danas je u prosjeku manja za oko pet odsto, potvrdio je za Vojin Mitrović, predsjednik Udruženja vlasnika benzinskih pumpi RS.
- Od danas bi na benzinskim pumpama u Srpskoj cijena litra supera trebalo da iznosi 1,90 maraka, koliko i cijena bezolovnog benzina, dok bi litar eurodizela trebalo da bude 2,15 maraka - istakao je Mitrović te dodao da je u posljednjih mjesec dana cijena smanjena za oko 15 odsto.
Kako je rekao, smanjenje cijene naftnih derivata posljedica je trenutne situacije na svjetskoj berzi.
- Najnoviji pad cijena sirove nafte uslovio je i pad naftnih derivata na svjetskoj berzi, što je uticalo na smanjenje cijena naftih derivata i u Srpskoj - objasnio je Mitrović te dodao da je ovo jedini razlog zbog kojeg je došlo do smanjenja cijene goriva.
Ljubo Janjić, izvršni direktor Udruženja potrošača "Plava sfera", istakao je da je bilo krajnje vrijeme da cijena goriva padne.
- Iako je svako smanjenje cijena pozitivno, smatram da je pojeftinjenje naftnih derivata za oko pet odsto malo, s obzirom na procenat pada nafte i naftnih derivata na svjetskom tržištu - kazao je Janjić te dodao da je neophodno što prije uvesti diferencirane cijene, zato što potrošači plaćaju isti iznos za naftne derivate koji su različitog kvaliteta.
Poreska uprava RS izradila je plan pojačanih kontrola, kojima su, između ostalih, obuhvaćeni i distributeri nafte i naftnih derivata, a kako bi se oporezovala povećana dobit, koju su ostvarili subjekti u Srpskoj, zbog dominantne i privilegovane tržišne pozicije.
- Očekujemo da, nakon provedenih mjera, utvrdimo ko je od poreskih obveznika iskoristio svoj privilegovani položaj i ko je od njih u svoj džep prigrabio pozitivne efekte smanjenja cijena energenata i pšenice na svjetskom tržištu - nedavno je rekao Jovo Radukić, pomoćnik ministra finansija RS.
Komentarišući pojačane kontrole distributera nafte i naftnih derivata, koje sprovodi Poreska uprava RS, Mitrović je rekao da nema ništa protiv sprovođenja kontrola.
- Naše marže su najmanje, u odnosu na marže u drugim sferama - poručio je Mitrović.
Predsjednik Vlade RS, Milorad Dodik, prošle sedmice apelovao je na trgovce u RS da smanje cijene proizvoda, nakon što je cijena nafte na svjetskom tržištu pala za oko 30 odsto.
- Vlada RS i ja, lično, smatramo da bi i cijene proizvoda morale pratiti taj trend. Neshvatljivo je da su trgovačke marže za pojedine proizvode tako velike i da trgovci ne pokazuju više sluha za potrošače - rekao je Dodik, pozivajući trgovce na smanjenje cijena.

Olja Žerajić šampion Evrope


Olja Žerajić osvojila titulu šampiona Evrope u ful kontaktu. U kategoriji do 62 kilograma u WAKO PRO verziji članica Kik boks kluba Kobra iz Trebinja pred prepunom dvoranom «Bregovi» pobjedila Moniku Florek, jednoglasnom sudijskom odlukom nakon osam rundi.
Žerajićeva je tokom cijelog meča diktirala tempo. Prvih nekoliko rundi je iskoristila da upozna protivnicu, da bi u četvrtoj Florekovu prvi put poslala u nokdaun. Drugi put je Florekova završila u nokdanunu samo nekoliko sekundi prije kraja meča, što je bio znak da u Trebinju počne slavlje.
«Nisam prije meča razmšljala o pobjedi, jer nisam željela da sebi stvaram još veći pritisak. U meč sam ušla prilično opušteno bez velike treme i to je bio veoma važan faktor da ovu borbu odradim dobro. Očekivala sam da će protivnica radi više rukama, ali na kraju je sve ispalo dobro. Ponosna sam što sam u Trebinje donijela titulu evrpskog prvak», rekla je Olja Žerajić.
Prije glavne borbe večeri održana su i četiri revijalna u lou kiku. U prvoj borbi do 75 kg Nikola Narančić (Kobre) nokautom je pobjedio Marka Petričevića (Mostar). U drugoj borbi do 67 kg: Siniša Gambelić (Budva) tehničkim nokautom savladao je Marka Vidovića (Livno), dok je u superteškoj kategoriji odlukom sudija Srđan Govedarica (Tigr Gacko) savladao Nikolu Kuzmana (Crna Gora). U poslijedljoj borbi u kategoriji do 86 kg Miloje Petrović (Podgorica) sudijskom odlukom pobjedio je Nikicu Knezovića.

Državljanin BiH švercovao kokain


LIMASOL - Kiparska policija traga za tridesetjednogodišnjim bh. državljaninom koji je osumnjičen za šverc kokaina nakon što je u njegovom automobilu, koji je ostavljen na parkingu, pronađeno 1,165 kilograma kokaina.
Policija koja istražuje ovaj slučaj vjeruje da je u operaciju šverca narkotika uključen i lučki radnik, što objašnjava činjenicu da je droga mogla neometano proći kroz carinske provjere.
Početkom nedjelje kiparska jedinica za suzbijanje šverca narkotika primila je dojavu da će veća količina narkotika dospjeti na Kipar preko luke Limasol. Policijske snage su od tada luku stavile pod dvadesetčetvoročasovni nadzor.
Nakon par dana policija je primijetila tridesetjednogodišnjaka, koji nije imenovan, kako dolazi u luku i razgovara sa dvije osobe. Čim je osumnjičeni napustio luku, policija je krenula za njim. Nakon nekog vremena primijetili su njegov automobil na parkingu tržnog centra. Auto je bio napušten, a očevici su osumnjičenog vidjeli kako ulazi u rent-a-car i odlazi u nepoznatnom pravcu.
Policija je nadzirala parking nekoliko sati kako bi vidjeli da li će neko doći da pokupi auto, a onda su odlučili da u prisustvu brata osumnjičenog obiju auto. Tada su pronašli dva paketa kokaina - jedan je težio 597 grama, a drugi 567 grama.
Nakon toga policija je pretražila stan osumnjičenog gdje je pronašla pola grama kokaina, vagu za precizno mjerenje i sef. Ubrzo nakon toga izdali su potjernicu za osumnjičenim i njegova slika se nalazi na svim aerodromima i lukama. Riječ je o državljaninu BiH koji je imao stalnu boravišnu vizu na Kipru, a navodno je radio u teretani u Limasolu.

Mladić poginuo, četiri povrijeđena


DOBOJ – Milan Pozderović (21) iz Teslića je poginuo, a četvorica mladića su teško povrijeđena u saobraćajnoj nesreći koja se u nedjelju oko ponoći dogodila u mjestu Buletić, na magistalnom putu Teslić – Kotor Varoš.
Pozderović je bio putnik u vozilu FIAT marea a upravljao je Vinko Toprek (23) koji je zbog teških povreda zbrinut na Odjeljenju hirurgije Opšte bolnice "Sveti apostol Luka".
Suvozač Miro Blagojević (24), te putnici Siniša Škalo (18) i Goran Jorgić (17) prema riječima Predraga Lazića, šefa Odjeljenja hirurgije dobojske bolnice zadobili su teške karidocerebralne povrede zbog čega su upućeni u Klinički centar Banjaluka.
Prema informacijama iz dobojske policije, do saobraćajne nesreće je došlo kada je Toprek, krećući se iz pravca Kotor Varoša usljed nedržanja odstojanja od desne ivice kolovoza, i neprilagođene brzine sletio s puta.
"Vozač je izgubio kontrolu nad vozilom i sletio u kanal, nakon čega je udario u betonski propust", kaže Ljerka Stanimirović, portparol CJB Doboj.
Tokom proteklog vikenda na putevima koje pokriva CJB Doboj dogodilo se još sedam saobraćajnih nezgoda u kojima je povrijeđeno šest lica, koja su zbrinuta na Odjeljenju hirurgije, te Odjeljenju ortopedije i traumatologije dobojske bolnice, i prema riječima ljekara, nalaze se van životne opasnosti.
Osmogodišnja Kristina Todorić iz Raškovca je teško povrijeđena, dok se o stepenu povreda Svjetlane Todorić (31) i Ivane Todorić (5) ljekari nisu izjasnili. Povrijeđene su u nesreći koja se u nedjelju popodne dogodila u mjestu Ostružnja, na regionalnom putu Dragalovci – Rudanka.
Zoran Mlađenović (18) iz Majevca povrijeđen je kada je upravljajući kombijem folksvagen sletio s kolovoza na magistralnom putu Doboj – Modriča, u Podnovlju. Nada Bogosavljević (53) iz Dervente teško je povrijeđena kada se svojim jugom na lokalnom putu u Liješću, opština Brod sudarila sa autobusom koji je vozio Stevo Miletić (57) iz Dervente.

Za ubistvo rođaka tri godine zatvora


BANJALUKA - Ljubo Kovačević (57) iz Mrkonjić Grada, osuđen je juče na tri godine zatvora zbog ubistva rođaka Miloša Kovačevića u junu prošle godine.
Želimir Lepir, sudija banjalučkog Okružnog suda, u obrazloženju presude naveo je da je optuženi ubistvo počinio "prekoračivši nužnu odbranu".
Iako je banjalučko tužilaštvo tokom suđenja tražilo da se optuženi proglasi krivim za ubistvo, sud je djelimično prihvatio stav odbrane optuženog, koja je navodila da je ubistvo počinjeno u nužnoj odbrani.
Ljubo Kovačević je tako proglašen krivim da je 24. juna prošle godine oko osam časova ujutro, u selu Donji Graci kod Mrkonjić Grada nožem izbo svog rođaka Miloša.
Povod za ubistvo je svađa dvojice rođaka zbog pet stabala bukve koja su još ranije posječena na njihovim međama. Optuženi je naime, prebacivao žrtvi da mu je posjekla bukve.
Nekoliko trenutaka prije ubistva, kako se navodilo u presudi, supruga ubijenog Janja Kovačević zbog posječenih bukvi, posvađala se prvo s majkom optuženog, a zatim i s optuženim.
Kad je čuo suprugu da se svađa s rođacima, Miloš Kovačvić je ušao u njihovo dvorište kako bi se uključio u raspravu.
S obzirom na to da je žrtva prva nasrnula na optuženog i to s kocem od dva metra, Ljubo Kovačević je potegao nož na njega i nanio dvije ubodne rane svom rođaku, od kojih je on kasnije preminuo.
Živko Bojić, advokat optuženog, kazao je da je u ovom slučaju bitna činjenica da Ljubo Kovačević nije ponio nož s namjerom da ubije svog rođaka, nego je njime, neposredno prije ubistva, rezao slaninu.
Suđenje Kovačeviću obilježio je i izlazak Sudskog vijeća na mjesto tragedije, a sve kako bi bila napravljena rekonstrukcija događaja.
Tokom boravka u selu Donji Graci kod Mrkonjić Grada, komšije Kovačevića potvrdile su priču o međusobnoj svađi dvojice rođaka zbog posječenih bukovih stabala, ali i dodali da su tu svađu uglavnom "potpirivale" žene.

Nepokretna starica ostala bez vode


BRČKO - U Krfskoj ulici brčanskog naselja Grčica, u kući na broju 26, živi 90-godišnja Stana Ristanić, majka i baka palih boraca, sama i nepokretna. Uz sve staračke nevolje, već četiri mjeseca je i bez vode.
Voda joj je isključena zbog neplaćenih računa i duga koji, kako smo saznali, iznosi oko hiljadu maraka, a sračunat je za nekoliko godina.
Ovdje su, uvjerili smo se, starost, bolest i usamljenost tri ljudske nevolje.
"Što ću, Bože, pala sam potpuno, ne mogu ni korak napraviti. Sve me boli... Ima hrane jer svaki dan dobijem, ali jedva progutam poneki zalogaj. Stalno se molim mojoj krsnoj slavi Svetome Ahranđelu i Bogu gospodu da me prime, ali smrti nema", priča boreći se povremeno za vazduh u staračkim plućima potpuno oronulog i usahlog tijela koje je gotovo sraslo za krevet na kome sjedi u sivilu prostora sobe.
Brigu o baki Stani preuzeo je sin njenog muža iz drugog braka. Tu je i prvi komšija Stojko Stjepanović iz Planice u opštini Vareš koji se nađe da doda vode, upali i ugasi sijalicu, ili naloži vatru, kao u prilici kada smo je mi zatekli u hladnoj i mračnoj sobi.
"Ima drva. Boro je nabavio, valjda za cijelu zimu. Samo, vatre nema uvijek. I samoća. Ostavljena sam i zaboravljena, dijete moje. Starost je teška svima, a živ u grob niko nije otišao pa ne mogu ni ja", govori starica.
"I meni je, kao i još nekima, isključena voda. To ti je dug od poratnih godina kada niko nije ni plaćao, ali dobro, neka je meni i nama koji smo sposobni i pokretni. Što njoj, staroj, nemoćnoj i uz sve to majci i baki palih srpskih boraca. Poniženje i sramota! Nikada nisam vidio da je bilo ko s nekog zvaničnog nivoa došao da je posjeti. Nije ona gladna i žedna, ona je stara i nepokretna, i sama, što ubija i mlađe od nje", ljut je dok priča komšija Stojko.
Iz Boračke organizacije su na naš poziv kazali da će pokušati vratiti isključenu vodu u kuću bake Stane.

Dom kulture nikao iz pepela


GRADIŠKA - Zgrada obnovljenog Kulturnog centra u Gradišci/Bosanskoj Gradišci, u koju je uloženo šest i po miliona KM, svečano je otvorena juče.
Nadograđeni i obnovljeni objekat, koji je u potpunosti uništen u požaru 2005. godine, otvorili su Milorad Dodik, premijer RS, i Nikola Kragulj, načelnik opštine Gradiška/Bosanska Gradiška.
U katastrofalnom požaru život su izgubile Gordana Ždero, Dijana Ećimović i Biljana Plotan-Šešum, kojima je juče minutom ćutanja odata počast.
Kao predsjednik Organizacionog odbora za obnovu nekadašnjeg Doma kulture, Dodik je zahvalio svima koji su kao donatori pomogli obnovu ovog objekta, koji će, kako je rekao, zadovoljiti značajne potrebe opštine.
"Nije bilo jednostavno obezbijediti logistiku za obnovu. Vlada RS je uložila značajna sredstva i bez njene pomoći ne bi se mogao realizovati ovaj projekat. Danas ostavljamo iza sebe ovaj objekat u centru grada i moja je želja da on bude mjesto okupljanja mladih, prije svega kulturnih stvaralaca", rekao je Dodik.
Dodik je kazao da se ovim objektom Gradiška približava urbanim sredinama, kao što su Banjaluka i mnogi drugi gradovi u okruženju.
Kragulj je istakao da će ovaj "hram kulture" posebno biti namijenjen mladim talentima, kojima će pružiti mogućnost rada i afirmacije.
"Želimo da obnovimo kulturni život grada i opštine i da život građana učinimo sadržajnijim", naglasio je Kragulj.
Vlado Tomić, vršilac dužnosti direktora Kulturnog centra, rekao je da će u centru, koji se prostire na oko 5.500 kvadratnih metara površine, između ostalog biti smješteni i gradsko pozorište, Kulturno-umjetničko društvo "Kolovit" i Ženski gradski pjevački hor "Lira".
Miroslav Vuković, rukovodilac programske djelatnosti, rekao je da je program Kulturnog centra već koncipiran do kraja ove godine.

Miholjsko leto jedini spas za kukuruz


KOTOR VAROŠ - Obilne padavine u prethodnih desetak dana usporile su sazrevanje kukuruza na imanjima ratara u dolini Vrbanje i u podvlašićkom kraju. Ratari upozoravaju da će, ukoliko se vreme uskoro ne stabilizuje, doći do propadanja zrna, što bi prinose moglo umanjiti i do 40 odsto. „Nebo nas je i ove godine izdalo. Kukuruz je vlažan i već polako propada, a zrnu prete i zarazne bolesti, koje imaju plodno tlo za širenje. U julu i avgustu muku smo mučili sa ekstremno visokim temperaturama, koje su usporile razvoj biljke, a ove kiše su dokrajčile rod“, kaže Mile Pavlović, ratar iz Zabrđa. Prema njegovim rečima, ukoliko kiše bude i u narednih desetak dana, prinosi na njegovim parcelama pod kukuruzom biće prepolovljeni. „Slično je i na imanjima većine komšija. Neizvesno je šta će biti i sa kukuruzom koji budemo uspeli obrati i smestiti u kočake. Deo roda ćemo, ako u oktobru bude lepog vremena, najverovatnije prosušivati, ali se postavlja pitanje šta sa klipovima čiji je koren u fazi buđanja. Ako ove godine ne bude miholjskog leta, seljaci će biti na grdnim mukama“, veli Pavlović. I Saša Višnjić iz Poljoprivredno-savetodavne službe Kotor Varoši smatra da se kukuruzu „ne piše dobro ako kiša nastavi da pada“, dodajući kako postoji mogućnost da berba ne počne u optimalnom roku. „Berba kukuruza u ovom delu Srpske obično počinje krajem septembra ili početkom oktobra, ali ako ne bude lepšeg vremena i taj posao će kasniti. Kukuruz je u fazi zrenja, ali još uvek nije oboren. Postavlja se i pitanje kako će ratari osušiti kukuruz ako u toku berbe bude vlažan, jer u kotorvaroškom kraju nema adekvatnih sušnica“, napominje Višnjić. Inače, pod kukuruzom se u dolini Vrbanje i u podvlašićkom kraju nalazi oko 1.000 hektara poljoprivrednog zemljišta, uglavnom u privatnom sektoru.

Službenici britanske ambasade optuženi za dečju pornografiju


Kantonalno tužilaštvo u Sarajevu podiglo je optužnicu protiv Emira Salihovića (40), zaposlenog u britanskoj ambasadi u Sarajevu i Harisa Karamana (19), trenutno nezaposlenog, zbog krivičnog dela iskorištavanje maloletnika radi pornografije. Kantonalno tužilaštvo navodi da su njih dvojica posećivali veb stranice sa sadržajem dečje pornografije, te da su sa tih stranica skidali fotografije i audiovizuelni materijal pornografskog sadržaja sa eksplicitnim scenama dece, pišu "Nezavisne novine". Federalna policija je u maju dostavila izveštaje protiv sedam lica zbog krivičnog dela iskorištavanje maloletnika radi pornografije. U okviru međunarodne akcije "Sledž Hamer" istraga je bila otvorena protiv 48 lica iz FBiH.

Trojica ranjena ispred diskoteke


BIJELJINA - Trojica mladića ranjeni su prilikom pucnjave u noći između subote i nedelje na ulazu u diskoteku „Dionis“ koja se nalazi na putu između Bijeljine i Dvorova. Na njih je pucala nepoznata osoba, a prema rečima dežurnog tužioca Muhameda Gruhonjića, motiv ranjavanja se i dalje utvrđuje. U pucnjavi su ranjena dvojica mladića koji su prodavali ulaznice na ulazu u diskoteku Mile Mijanović (24) i Nenad Ostojić (25) i posetilac diskoteke Igor Aničić (20). Mijanoviću i Ostojiću napadač je pucao u noge, dok je Aničić pogođen u ruku. Nakon brze intervencije Hitne pomoći, oni su zbirnuti u bijeljinskom Medicinskom centru. Kako smo nezvanično saznali, napadač je pokušao da bez ulaznice uđe u diskoteku, a radnici na ulazu u klub to mu nisu dozvolili. On je nakon toga potegao pištolj i zapucao u njihovom pravcu. Ranjeni mladići se, kako nam je rećeno nalaze van životne opasnosti. Policija je izvršila uviđaj i traga za nepoznatim počiniocem.

Fakulteti otpuštaju profesore u penziji


BANJALUKA - Od ove akademske godine tridesetak profesora starijih od 68 godina više neće moći da predaju i ispituju studente na državnim univerzitetima u Srpskoj. Dugogodišnja praksa angažovanja penzionisanih profesora postaće prošlost zahvaljujući odluci Rektorata Univerziteta u Banjaluci da se po prvi put od usvajanja Zakona o visokom obrazovanju RS ispoštuje odredba koja se odnosi na ovu oblast. - Krajnje je vreme za promene. Zakon se ne sme kršiti u bilo kom segmentu, tako da nema nikakve dileme i u akademskoj 2008/09. neće moći biti angažovani profesori penzioneri - rekao nam je rektor Univerziteta u Banjaluci Stanko Stanić. Naime, prema Zakonu o visokom obrazovanju RS, profesor koji stekne uslov za penziju više ne može da bude izabran za odgovornog nastavnika, ali zakon propisuje titulu profesora -emeritusa. Po toj tituli, penzionisanom profesoru omogućeno je da učestvuje u određenom delu nastave u drugom i trećem ciklusu, ali samo ako je pre odlaska u penziju proveo najmanje pet godina u zvanju redovnog profesora. - Imamo takvo zakonsko rešenje, ali sa druge strane imamo izvanredne profesore koji su, iako u penziji, i dalje vrlo vitalni, a njih nema ko da zameni - kaže Stanić. I na Univerzitetu u Istočnom Sarajevu kažu da ovi profesori neće biti angažovani u redovnoj nastavi ili držati ispite, ali zato će, kako zakon dozvoljava, biti angažovani u drugom i trećem ciklusu. Međutim, predsednik Studentskog predstavničkog tela u Banjaluci Milan Grubor objašnjava da se zbog loše politike stvaranja novog kadra došlo u situaciju da se angažuju profesori koji napune 68 godina. - Nedostaje nam 45 odsto domaćeg kadra, pa je teško odreći se penzionisanih profesora. Međutim, univerzitetima su potrebni mlađi nastavnici, jer se stariji kadar teško prilagođava bolonjskom procesu. Oni i dalje predaju kao u komunističko vreme, ne prate trendove, ne znaju jezike i rad na računaru - smatra Grubor.

недјеља, 21. септембар 2008.

Preminuo mladić


DOMALJEVAC/ŠAMAC – Boris Curić (23) iz Domaljevca/Šamca, vozač motocikla, preminuo je juče nakon prometne nesreće koja se dogodila prošli vikend, saopšteno je jučer u Ministarstvu unutarnjih poslova Posavske županije u Orašju.
U slavonsko-brodskoj Općoj bolnici "Dr Josip Benčević" kažu da je mladiću urađen višesatni operacioni zahvat na lubanji te da je imao hematome u mozgu.
Mladić je bio sedam dana u dubokoj komi, a osim toga imao je višestruke prijelome obje ruke i složenu ozljedu pluća.
Curić se prije sedam dana skuterom vozio Ulicom posavskih branitelja u Domaljevcu i sasvim neočekivano putanju mu je presjekla opel astra koju je vozila Luca N. (40) iz tog mjesta.
Nalet je bio strahovit i vozač skuterom nije mogao izbjeći udar u automobil. Transportiran je u orašku bolnicu u kojoj je dežurni liječnik Fadil Pitić utvrdio teške ozljede glave. Odmah je prevezen u slavonsko-brodsku bolnicu u kojoj je jučer i umro.
Prema rezultatima očevida policija za nesreću tereti Lucu N. jer je automobilom krećući se iz pravca Orašja prema Bosanskom Šamcu skrenula ulijevo u naumu da se odvoji na lokalnu cestu i tako oduzela prvenstvo prolaza vozaču mopeda.
Prometna policija oraške Policijske uprave istražuje uzroke nesreće, a prekjučer je na oba vozila urađen izvanredni tehnički pregled.
Curić će biti sahranjen danas na mjesnom groblju u Domaljevcu.

Godina tuge za Milanom Jelićem

MODRIČA - Pomen povodom prve godišnjice smrti Milana Jelića, predsjednika RS, održan je juče na gradskom groblju u Modriči, u prisustvu porodice, brojnih sugrađana i visokih zvaničnika institucija BiH, RS i FBiH.
Vladika zvorničko-tuzlanski Vasilije služio je parastos, a okupljeni su izrazili bol i tugu za preminulim predsjednikom.
Nakon služenja parastosa, vladika Vasilije rekao je da je Milan Jelić bio čovjek koji je imao dušu za božansku ljubav i sve ono što se zove pravoslavno, svetosavsko, srpsko, ali i ljubav prema svakom čestitom, plemenitom i dobronamjernom čovjeku.
"Danas, na godišnjicu tvoga preseljenja iz privremenoga u vječno, podsjećajući se na tebe prvenstveno u molitvama, sjećamo se i svih tvojih djela", kazao je vladika Vasilije.
Nikola Špirić, predsjedavajući Savjeta ministara BiH, rekao je da je godina dana isuviše kratko vrijeme "da bismo shvatili ko je bio naš predsjednik, naš prijatelj i drug, pokojni Milan Jelić".
"Bio je čovjek s jasnom vizijom, sa mnogo ljubavi prema svima nama, ali tako je, oni koji kratko žive, dugo traju. Trajaće Milan Jelić sve dok postojimo mi koji cijenimo sve ono što je on uradio, a za tako kratko vrijeme uradio je mnogo", istakao je Špirić.
Rajko Kuzmanović, predsjednik RS, rekao je da smo prerano izgubili čovjeka toliko potrebnog Republici Srpskoj, koji je jednako bio uspješan kao privrednik, državnik, politički, društveni, pedagoški i sportski radnik.
"Njegov doprinos stvaranju i afirmaciji RS ostaje trajna poruka i zavjet da istrajemo na putu kojim smo zajedno s njim išli prije nego što ga je smrt od nas odvojila", rekao je Kuzmanović.
Milorad Dodik, premijer RS, naveo je da je godina tuge za čovjekom kao što je Milan Jelić uvijek teška i iznova vraća snažne emocije tuge.
"Republika Srpska je stabilna, mirna, ekonomski jaka i svakim danom sve bolja, a studenti primaju tvoje stipendije. Ne možeš da vidiš, ali moram da ti kažem da te čuva i danas policija RS, kao što smo ti se zavjetovali kada si odlazio od nas. Partija je stabilna, ali nam fali duh i energija Milana Jelića", rekao je Dodik.
Prisjećajući se svog prijatelja, sugrađanina i saradnika, Mladen Krekić, načelnik opštine Modriča, smatra da bi uspjeh Modriče bio veći i značajniji uz Milana Jelića.
Pomenu su prisustvovali i Nebojša Radmanović i Željko Komšić, članovi Predsjedništva BiH, Igor Radojičić, predsjednik Narodne skupštine RS, te drugi zvaničnici iz RS i FBiH.

Eutanaziju čeka više od 700 ovaca


KOTOR VAROŠ - Veterinarski inspektor u Kotor Varoši Igor Vrućinić potvrdio je da će do kraja ove nedelje biti uništeno kompletno stado ovčara Luke Marića sa Petrova Polja. Prema njegovim rečima, Marić ima 710 ovaca, a nakon poslednjih analiza utvrđeno je da je 350 ovaca obolelo od bruceloze. „Nakon prvog vađenja krvi za nalizu, u stadu Luke Marića registrovano je 120 obolelih ovaca, da bi druga analiza pokazala da je čak 350 ovaca obolelo. Jedino rešenje u ovom slučaju je da se kompletno stado uništi“, objašnjava Vrućinić. Osim u Marićevom stadu, napominje Vrućinić, u još nekoliko stada u kotorvaroškom kraju nedavno je registrovano sedam obolelih ovaca, koje će takođe biti uništene, a jedna ovca je obolela i u susednoj opštini Čelinac. Ovčari iz sela u dolini Vrbanje i u podvlašićkom kraju, u čijim stadima je registrovano prisustvo bruceloze, traže da se obolele životinje što pre unište kako se ne bi desilo da i njihove porodice obole i podsećaju da je od bruceloze obolela porodica Mile Milića iz Plitske kod Vrbanjaca, čije stado je nedavno uništeno. „Osim mene, od bruceloze su oboleli supruga, ćerka, majka i brat Goran. Bili smo u bolnici i za sada ne osećamo bilo kakve tegobe. Kompletno stado, u kojem je bilo 459 ovaca, uništeno je pre više od mesec dana, ali obećane odštete od Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva RS još uvek nema niti ima najava kada bi nam novac mogao biti isplaćen“, jada se Mile Milić. Upozorava da je egzistencija njegove porodice dovedena u pitanje jer stada, koje ih je hranilo, više nema, a zabranjena im je i prodaja kvalitetnog vlašićkog sira, koji sada daju svinjama. „Na zalihama imamo sira u vrednosti od 25.000 maraka koji je blokiran, a Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Srpske treba da nam isplati oko 120.000 maraka za ubijene ovce. Zvali su me iz Ministarstva pre dvadesetak dana i tražili račun na koji će uplatiti pare, ali mi se od tada niko nije javio, a ni pare nisu stigle“, veli Milić. Službenik za odnose s javnošću u Ministarstvu poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva RS Bojan Kecman potvrdio je da je to ministarstvo poslalo 10. septembra Trezoru RS zahtev za isplatu odšteta stočarima, čije su ovce eutanizirane, napominjući da isplata sad zavisi od Trezora. „Ministarstvo će i u narednom periodu isplaćivati odštete“, rekao je Kecman.

Teško odoljivi miris viljamovke iz kazana


Ovih dana Podgradčani su se okupili ispred Doma kulture, gde je tek založena vatra u rakijskom kazanu kojeg je za ogled i prvu rakiju od ovogodišnjeg roda kruške viljamovke Dušana Maleševića, postavio Miodrag Đakić iz ljevčanskog sela Karajzovci. Osim što je u njegovoj pratnji došlo nekoliko kazandžija, ni domaćini nisu škrtarili u dočeku, pa se okupilo pola sela. „Pročulo se da je ovo jedini kazan od čije rakije ne boli glava, da uništava mamurluk, jača kondiciju i leči sve boljke. Tako se priča i to je istina, svega mi. Prvo me pitaju šta je to u sredini, između peći i čabra? E, u tome i jeste fora“, priča Đakić, dok naliva komovinu. Znatiželjnika zainteresovanih za proces pečenja rakije, kako se to ovde kaže, ali i njena svojstva, pristiže sve više. „Stvarno, šta je to, ti lončići jedan ispod drugoga!? Možda je to neka podvala iz inostranstva, znate da neprijatelj nikada ne spava, a i ti si sumnjiv jer takvi kazani nikada nisu ovde viđeni“, upozoravaju Milutin Sredojević Puljo i Vaso Malešević nazdravljajući iz flaše koju su doneli od kuće. „Ovaj kazan je lično i svojeručno napravio Stanimir Stanić iz Rume, poreklom iz Rudog u RS, naš čovek. Ovo u sredini prečišćava sve otrove i nezdrave primese rakiji koja se posle pakuje kao melem za dušu i čim sklizne niz grlo, ono iz grla poteče pesma. Zato ni mamurluka nema kada se ova rakija pije“, utvrđuje Đakić priču hvaleći svoju „veselu mašinu“. „Šta kažete vi profersore na ovo?!“ obrati se Dušan Babić svom imenjaku Maleševiću, profesoru fizike i farmeru pilića iz Donjih Podgradaca, na privremenoj dužnosti u gradiškoj opštini. U pravu je čovek, analizirajući zakone fizike, sto posto potvrđujem da je tako. Probao sam rakiju i dajem mu čistu peticu, zaslužio je“, odlučno raportira profesor Dušan Malešević. Osokoljeno društvo u kojem su još Vaso Malešević, Slobodan Vujčić, Stevo Dunović, koji je potegao čak iz Švedske, i Rade Đakić, Beograđanin na odmoru u zavičaju, još više se primače kazanu i dagari s koje se širi neodoljiv miris mlade prasetine i piletine. „Ne može rakija bez meze, a ja sam glavni za te stvari zajedno sa Brankom Babićem Bakulom koji je pristavio i piliće i prasad na ražnju“, dodaje Rade Dobraš. „Ko zna šta je Bakula popio ili u koga je pogledao kada mu je prase s ražnja palo u vatru. Možda ga je zbunilo Udruženje žena koje je ovuda pronelo različite đakonije, i to u vojničkom poretku, sve dve po dve“, dobacuje neko iz kazandžijskog društva. A da će sa rakijom iz Đakićevog kazana u Podgradce stići i neka nova pamet, prvi je zaključio penzionisani šumar Miodrag Sredojević. „Naši pijanci su do sada, kada popiju preko mere, konje umesto u štalu uvodili u kuću“, reče Sredojević, ali ga ostalo društvo brzo „poklopi“. „Može biti ovo pametna rakija, ali gde si ti video pametnog pijanca? Možeš celo Potkozarje proći, ali takvoga nigde nećeš naći, a ovom kazanu i njegovom majstoru, tome Stanimiru, svaka čast“, odbrusi profesor Malešević, kojeg još zovu i „pukovnik Li“. Onda kucnuše, ko zna po koji put, čaše u zdravlje i veselje i dugovečnost ljudi i „vesele mašine“ čiji se bakar presijava i blešti na škrtom septembarskom suncu.

Bekan i Lana u domu Hajdukovica



U domaćinstvu sedamdesetogodišnjeg Draga Hajdukovića, iz zvorničkog prigradskog naselja Šćemlija, privremeno utočište su našli srndać i lane, koje su lovci spasili od sigurne smrti i predali na čuvanje i brigu ovoj porodici. Zahvaljujući velikoj ljubavi prema prirodi i iznad svega divljači, njegovog osamnaestogodišnjeg unuka Slaviše, Bekan i Lana, nastavili su novi život na sigurnom staništu, čekajući trenutak da osnaže, kako bi se ponovo našli u prirodnom ambijentu. Milomir Alempić, lovočuvar u zvorničkom lovačkom društvu istakao je da su životinje sada odlično zbrinute. ,,Srndać je spasen u maju prošle godine. Tada tek rođeno lane, staro dva-tri dana, nalazilo se u travi i samo zahvaljujući prisebnosti čoveka koji je kosio travu, Bekan je ostao u životu. Velike zasluge za njegovo spasavanje pripadaju i pomoćnom lovočuvaru Ibrahimu Isiću, koji nas je obavestio o nađenom lanetu, a mi smo trebali rešiti gde će mlada životinja nastaviti dalji život“, rekao je Alempić. Mladi lovac Slaviša Hajduković odmah je preuzeo na sebe obavezu dalje brige i ishrane mladog laneta. ,,Lane je bilo sićušno i u velikom strahu. Prva dva meseca hranio sam ga mlekom uz pomoć cucle. Plašio sam se da li će uopšte preživeti. Kako je vreme odmicalo, mali Bekan je bio sve jači i snažniji. Sada ima 14 meseci i sigurno će do proleća ostati u našem domaćinstvu“, priča Slaviša, koji je ove godine položio i lovački ispit u LD ,,Vukovi sa Drine“. Početkom avgusta Bekan je dobio i društvo. Zvornički lovci su u Dugom Dijelu, selu nedaleko od Zvornika, ispred pasa lutalica, spasili još jedno žensko srneće mladunče, ali tada se nije puno razmišljalo gde će nastaviti život. Slaviša Hajduković je imao spreman objekat i za svog novog ljubimca. ,,Kada je mala Lana stigla kod mene imala je oko mesec dana. Dobro napreduje i već smo počeli da je hranimo travom i žitaricama“, kaže Hajduković. Da je Slaviša veliki ljubitelj plemenite divljači, pokazuju i raniji primeri kada je u svom domaćinstvu, u posebnom hranilištu, hranio desetak fazana i tri zeca, kojima je takođe pretila sigurna smrt od razne divljači. Sa svojim ljubimcima, Bekanom i Lanom, porodica Hajduković sigurno će biti do narednog proleća ili možda leta, do kada će se, pronaći novo stanište u prirodi bez pasa lutalica i drugih štetočina koji bi mogli da ugroze ovu plemenitu divljač. U zvorničkom lovištu, koje se prostire na oko 23.000 hektara, poslednjih godina uočen je veliki broj raznih štetočina, koji prosto desetkuju divljač. Na njihovoj meti naročito je sitna divljač, ali i srneća mladunčad. Lovočuvar Milomir Alempić kaže da su prošle godine od pasa lutalica lovci takođe spasili srnu, ali se ona posle nekoliko meseci, uprkos intervencija veterinara, nije uspela oporaviti od posledica koje su joj tom prilikom nanete.

петак, 19. септембар 2008.

NOVO!!

Dobro dosli na Blog Eko-Glepenice.
Ovdje mozete naci sve vijesti koje vas interesuju, iz sporta,drustva,kulture itd..
Najnoviji dogadjaji i zanimljivosti iz Rebublike Srpske i sire.

S postovanjem :
Eko-Glepenica Team